III. ZMIEŃ TO

Jeśli czegoś nie lubisz – zmień to.

(IF YOU DON`T LIKE SOMETHING , CHANGE IT.)

Kiedyś przeglądając tak zwane Internety napotkałam na stwierdzenie:

„Nie jesteś drzewem. Jeśli coś ci nie pasuje – zmień to .”

Zdanie to było tak absurdalne a jednak tak potężne w swojej prostocie. W rzeczy samej – nie jesteśmy drzewami: istotami uziemionymi, tkwiącymi w tym samym miejscu całe życie z korzeniami głęboko pod ziemią.

Mamy dłonie do działania, głos do mówienia i główkę od myślenia.

Nie jesteśmy bezsilni. Nigdy.

Co z tego? 

Wiele ludzi jednak wciąż żyje w świecie, w którym obarczają winą za jakikolwiek jego element wszystkich na około – tylko nie jego Jedynego Twórcę – siebie. Kochają pławić się w mentalności ofiary myśląc, że całe ich życie ich uzależnione od rządu, pogody i dzieciństwa.

Ale po co się męczyć?

Jeśli czegoś nie lubisz – zmień to. To takie proste. Często jednak nie zmieniamy niczego, bo wydaje się, że nic nie jest w stanie naprawić danej sprawy albo jej polepszyć.

Tymczasem okazuje się często, że już nawet sama intencja zmiany powoduje realną zmianę.

Całą tajemnicą zmiany czegokolwiek jest zmiana kierunku swojego skupienia.

4fe1c335c04e67632ed92f4812aa2513

Zgodzisz się ze mną, że narzekanie, tworzenie stowarzyszeń przeciwko czemuś, zrzeszanie się w grupy i dyskutowanie problemów wcale nie pomaga.

Dlatego Matka Teresa nie chciała się sprzysięgać przeciwko wojnie. Chciała stworzyć ruch na rzecz pokoju. Doskonale rozumiała, że zmiana nigdy nie zajdzie jeśli wciąż będziemy się skupiać na czymś, co ją blokuje.

Całą tajemnicą jest skupienie się na tym, co chce się stworzyć a nie na tym, co już jest. 

W przypadku, kiedy potrzebujesz coś zmienić – nie możesz stawiać czoła rzeczywistości.

Nie jesteś tutaj aby stawiać czoło rzeczywistości. Jesteś tutaj po to, aby ją tworzyć.

Zgadzam się z tym, że nie jest na początku łatwo skupiać się na czymś, czego nie można zobaczyć, usłyszeć, poczuć na własnej skórze. Na czymś, co do tej pory było odmienne od przeszłości, która udowadniała coś innego. Ale to JEST MOŻLIWE. Im więcej poświęcisz uwagi nowości, tym bardziej stare zacznie umierać. Nie dlatego, że z nim walczysz, ale dlatego, że nie ma już twojej uwagi.

Sensem tego, co powiedział Jezus, kiedy mówił: nadstaw drugi policzek, kiedy ktoś uderzył cię już w jeden nie było przecież zrobienie sobie większej krzywdy. Mu chodziło raczej o to, żeby odwrócić swój wzrok w innym kierunku i zmieniając punkt skupienia – zmienić rzeczywistość.

To dlatego kierowcom rajdowym mówi się, że kiedy wpadniesz w poślizg i widzisz przed sobą zbliżające się drzewo musisz odwrócić wzrok, bo wtedy automatycznie będziesz mógł zmienić trajektorię, po jakiej się poruszasz i uniknąć zderzenia.

Musisz umieć odwrócić uwagę od czegoś, co tak bardzo może w danym momencie przykuwać wzrok. To jedyny sposób zmiany. To sztuka, którą szybko można wyćwiczyć.

pobrane (1)

Jeśli nie podoba ci się twoje ciało – zmień to. Zacznij się ruszać, lepiej jeść, odkryj swoją pasję w ruchu (moim zdaniem każdy z nas ma w sobie zamiłowanie do pewnej formy ruchu, która zapewnia mu szczęście i jednocześnie zdrowe ciało). Przecież wiesz, co robić.

Jeśli nie podoba ci się, to ile zarabiasz – zmień to. Poszukaj nowej formy zarobku. Zastanów się ile i na co wydajesz i po co. Zobacz, ile możesz zaoszczędzić na różnych sprawach – chociażby wychodząc szybciej z domu zaoszczędzając na dojeździe taksówką albo biorąc ze sobą w domu przygotowaną przekąskę zamiast jedząc to, co potem kupisz na mieście.

Jeśli nie podoba ci się twój związek – zmień go. Na inny, lepszy. Albo najlepiej na ten lepszy odnośnie siebie. Zastanów się, jak odnosisz się do samego siebie i zauważ, że relacje z innymi są tylko lustrzanym odbiciem tego, jak bardzo kochasz siebie.

Jeśli nie podoba ci się twoja pewność siebie – zmień ją. Zacznij podchodzić do ludzi i robić rzeczy, których się bałeś jak na przykład zabieranie głosu w dyskusjach. Zobaczysz, że nie dzieje się wtedy nic strasznego. Wręcz przeciwnie – dostajesz ogromnego pozytywnego kopa energii, bo ludzie zaczną cię inaczej postrzegać – z większym szacunkiem. A ci, którzy myślą podobnie wesprą cię.

Sam fakt, że to czytasz sprawia, że coś zmieniasz i że chcesz.

Keep going – you are doing extremely well!

LJ Be great

Sama intencja zmiany często wystarcza a wtedy zobaczysz co Wszechświat podłoży ci pod nos pokazując jak bardzo twoja chęć była dla niego ważna.

Namasté,

Andżelika

Reklamy

2 uwagi do wpisu “III. ZMIEŃ TO

 1. Polecam Lynne McTaggart „Eksperyment Intencjonalny”. Poza tym jesteś tutaj nieco niekonsekwentna. Najpierw mówisz „zmień siebie”, a potem jest litania tego jak zmienić wszystko co jest – de facto – czynnikiem zewnętrznym. To w końcu jak? Zmieniać siebie , czy to co wokół nas? Jesteś pewna , że chwyciłaś, co to znaczy zmienić siebie? Jeśli nie podoba Ci się Twoje ciało, popatrz raczej na to dlaczego Ci się nie podoba, i co doprowadziło do tego, że obecnie go nie akceptujesz. To tysiąc razy ważniejsze od ćwiczeń fizycznych. Nie podoba Ci się związek? Znowu – zapytaj siebie o przyczyny, przemyśl i być może wcale nie trzeba będzie go zmieniać? Artykuł fajny, ale podeszłaś do zagadnienia nieco zbyt powierzchownie.

  1. Rafale,

   masz rację. Podeszłam do tematu dosyć powierzchownie. Miałam na myśli raczej zachęcenie do zrobienia czegoś, jeśli coś komuś nie odpowiada. Z własnego doświadczenia wiem, że czasami tkwię w czymś, nienawidzę tego ale jednak palcem nie ruszę aby to zmienić – i gdzie tu logika? :D

   Myślę, że rozumiem sens zmiany siebie. To znaczy – możemy zmienić jedynie siebie, dopiero wtedy zewnętrzne okoliczności ulegną zmianie. Dokładnie to robię od kilku dobrych lat z rewelacyjnym jak dla mnie skutkiem.

   Zmieniać siebie od środka, jak najbardziej ale wpływając też na to, co na zewnątrz. Wszystko ma wpływ na wszystko. Jeśli zmienię swoją dietę poczuję się lepiej i na odwrót – czując się lepiej ze swoim ciałem pewnie stwierdzę, że pragnę je lepiej odżywiać. Dla niektórych działa lepiej jedno, dla niektórych drugie.

   Namaste :)

Dodaj Komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s